Článek o výborném vokálním uskupení Indigo, se kterým jsme měli tu čest si v Praze zazpívat ;-) echomutov.cz/cs/echomutov/zpravodajstvi/kultura/item/2245-indigo-chyst%C3%A1-na-jirkovsk%C3%BD-p%C3%ADs%C5%88ovar-p%C4%9Bkn%C4%9B-ko%C5%99en%C4%9Bn%C3%A9-melodie

Pouze hlas - první český a-cappella festival

 

Praha - Za jejich zády nestojí skupina, na kterou se mohou spolehnout. Jejich nástrojem je pouze hlas, který je zároveň celou kapelou, nahrazuje rytmické nástroje a obstarává veškerou melodii - zpívají a-cappella. V sobotu 28. dubna se v Praze uskutečnil první český a-cappella festival.


A-cappella festival / G*apeels

"Hlasy mají obrovský potenciál, který člověk normálně nerozvíjí tímhle směrem, ani jako zpěvák si nevyzkouší tolik poloh jako v a-cappelle," říká Barbora Vaculíková z Yellow Sisters. Na festivalu dále vystoupily skupiny G*apeels, Hlasoplet, Totál Vokál, VOSK a Všelijak.

Na repertoáru vokálních skupin jsou styly rhythm and blues, soul, jazz, gospel, reggae, latino nebo beatbox. Mnozí zpěváci začínali v pěveckých sborech a chtěli se rozvíjet dále.

Pražský festival chce založit tradici jedinečné akce, která u nás oproti jiným evropským zemím chybí. Největší festivaly tohoto druhu pořádají Německo nebo Velká Británie. "Třeba ve Spojených Státech není ojedinělé, že se vokální muzika jako taková vyskytne na takovém festivalu, jako tady známe Rock For People," připomíná Olda Borůvka z mužské vokální skupiny VOSK.

PRAGUE A-CAPPELLA FESTIVAL 2012 - 28. dubna, P.M. Club, Praha 2

Vokální skupina Všelijak zářila na Plesu VŠE! (Economix 8.12.2011) - Vladimír Štípek

08. 12. 2011 12:29 - Vladimír Štípek

Na letošním Plesu VŠE zazářila vokální skupina Všelijak, jejíž původ můžeme hledat ve škamnách Vysoké školy ekonomické. Na plesu totiž proběhlo finále soutěže VŠE hledá talent a Všelijak skončil na druhém místě za skupinou Free style union.

V Economixu jsme v době začátku skupiny Všelijak o vás již psali, mohla bys popsat historii?

V Economixu o nás sice vyšel článek jako o skupině Všelijak, ale v té době jsme se ještě s tímto názvem skupiny neztotožňovali. Původně jsme se totiž jmenovali Studentská pečeť. Všelijak jsme přijali za své, až když jsme se v březnu minulého roku rozešli s naší bývalou sbormistryní. Chtěli jsme začít úplně nanovo, s jiným repertoárem a právě pod tímto názvem, který nám nakonec přirostl k srdci a celkově vystihuje celou naši vokální skupinu – jsme totiž opravdu všelijací! Jako Všelijak oslavíme v březnu příštího roku dvouleté výročí. K prvnímu oficiálnímu koncertu jsme se však odhodlali teprve letos 20. září. Chvilku nám totiž trvalo, než jsme secvičili delší repertoár a než se nám ustálila sestava, což se podařilo až po roce a čtvrt našeho působení. Prvnímu koncertu sice předcházely dvě veřejné zkoušky, ale jinak jsme se širšímu publiku v tu dobu ještě báli ukázat. To už teď ale neplatí!

Máte stálé složení? A kdo skupinu vede umělecky?

Dalo by se říci, že složení Všelijak se konečně ustálilo. Rádi bychom sestavu udrželi, ale bohužel nám v prosinci odjíždí několik členů na Erasmus, takže jsme v současné době ve fázi hledání tenorů a basů, jejichž řady potřebujeme od prosince výrazně rozšířit. To se nám ale zatím moc nedaří. Vypadá to, že po šikovných tenorech a basech se slehla zem. Doufáme ale, že se nám v nejbližší době podaří mužské hlasy posílit a budeme konečně kompletní.

Chystáte CD? Nebo klip?

CD ani klip v současné době nechystáme. Na natočení CD bychom potřebovali nacvičit ještě minimálně 5 chytlavých songů, což chvilku potrvá, ale do budoucna o této možnosti určitě uvažujeme.

Jak těžké to má začínající skupina?

Jelikož jsme uskupení z řad amatérů, tak naše začátky nebyly a stále nejsou jednoduché. Nejtěžší pro nás bylo dohodnout se na dni zkoušky. Půlka Všelijak se sice skládá z řad studentů, valná část z nás však již školní lavice nenavštěvuje, takže je problém najít nějaké kompromisní řešení, které by vyhovovalo všem. Nakonec se nám to ale vždy podaří, i když tomu musí někteří členové obětovat jiné aktivity. Každý semestr také hledáme prostor na zkoušení, naštěstí nám zatím vždy vyhověli na kolejích, ať už Jarově II., III. nebo Jarově I.D, kde zkoušíme v současné době. Co se zpívání týče, tak jako začínající skupina máme pořád co zlepšovat a práce nás do budoucna čeká hodně. Se sborovým zpíváním totiž většina členů nemá žádné zkušenosti, takže se snažíme „nachytřit“ třeba i od hlasových poradců, nebo dalších vokálních skupin působících v Praze. Sháníme neustále nový repertoár, což není úplně jednoduché, ale k zajímavým notám jsme se dostali například i přes kolejní sbory působící v USA, i tudy vede cesta. Jakkoliv to má začínající skupina těžké, tak to za počáteční úsilí určitě stojí! Dělají nám radost hlavně ohlasy od lidí, které nás motivují do další práce.

Kde všude jste již měli možnost si zazpívat a co chystáte na příští rok?

Letos se nám podařilo zazpívat si na hodně zajímavých místech, za což jsme strašně rádi. Začali jsme vystoupením na Václaváku v rámci Dne proti rakovině, poté jsme si užili Pouliční hudební happening v Praze, kdy se dá jediný den v roce zpívat beztrestně v ulicích našeho hlavního města. Účastnili jsme se festivalu sborové populární hudby – Jirkovský písňovar, kde jsme získali kontakty na další vokální skupiny a poznali jsme spoustu hodně zajímavých lidí. Následoval první koncert v klubu K4, a letošní rok jsme zakončili takovým menším „turné“ 4 vystoupení v 5 dnech. Začali jsme v Lucerně, poté jsme si zazpívali na Staromáku na vánočních trzích, o den později jsme poprvé okusili zpěv v kostele a náročný týden jsme zakončili na rozsvěcení vánočního stromku v Kbelích. Příští rok se budeme snažit objevit víceméně na stejných akcích, plánujeme určitě vlastní koncerty, a pokud se nám podaří počet vystoupení ještě navýšit, tak se určitě nebudeme zlobit! Čím více zkušeností před publikem máme, tím se nám zpívá lépe a nervozita je menší.

Když se řekne koncert v Lucerně, každému se vybaví hlavně Gott, někomu i Armstrong a jiní. Vyprávěj, jak jste dobyli Lucernu?
Tak v prvé řadě musím zmínit, že nikdo z nás nevěřil tomu, že bychom si v Lucerně mohli někdy v životě zazpívat. O tom se nám ani nezdálo. Nevěřili jsme zpočátku ani v to, že postoupíme z prvního neveřejného kola soutěže (VŠE hledá talent, pozn. red.). Když se to ale podařilo, tak jsme si říkali, že stát se může leccos. Vsadili jsme na rychlý song, který by mohl zaujmout jak diváky, tak porotu a povedlo se! Semifinále soutěže na půdě naší školy mělo opravdu super atmosféru a finále v Lucerně už byla jen třešinka na dortu.

A jak koncert probíhal? Myslíte, že se do Lucerny ještě vrátíte?

Před vystoupením v Lucerně jsme si řekli, že taková příležitost se už v životě nemusí opakovat, takže jsme na pódium šli hlavně s tím si to co nejvíc užít! Sice nás nakonec publikum neslyšelo dále než v 8. řadě, protože se zvučením sborů to v Lucerně není jednoduché, přesto to pro nás byla úžasná zkušenost a neuvěřitelný zážitek. Kdyby se ještě někdy do budoucna něco podobného mohlo opakovat, budeme rádi, ale zůstáváme nohama na zemi!

Aktuální koncerty skupiny naleznete na webu Všelijak.

Zdroj: www.economix.cz/clanek/vselijak-zaril-na-plesu-vse/857

 

Fotoreportáž: Semifinálové kolo VŠE hledá Talent rozhodlo, kdo vystoupí na plese

6. listopadu 2011 – autorka  Petra Nerodilová (Studentský list)

Celý článek: www.ilist.cz/clanky/foto-semifinalove-kolo-vse-hleda-talent-rozhodlo-kdo-vystoupi-na-plese

Třetí listopadový večer patřila Vencovského aula 23 talentům z VŠE.

Soutěžící, kteří prošli castingovým kolem VŠE hledá Talent, se v semifinále utkali o možnost vystoupit na Reprezentačním plese VŠE v Lucerně a vyhrát jednu z finančních cen.

Vencovského aulu v první polovině pobavila nejdříve hudební čísla. Někteří soutěžící vystoupili s podkladem z CD, jiné doprovázela živá hudba. „Dva z dvanácti zpěváků dostali třikrát ano od poroty v Česko-Slovensko má talent a většina účinkujících běžně koncertuje, takže o kvalitě vystupujících snad ani nelze pochybovat,“ pochvaluje si Martin Rey, moderátor večera.

Zazněly jak písně pomalé, tak rychlé. Pop, rock, rap i folk. Skladby vlastní i přejaté. Nejpočetnější hudební těleso čítalo 14 osob a zpívalo a cappella.


Nejpočetnější hudební těleso Všelijak zazpívalo a cappella.

Sem a tam
Druhou polovinu, složenou z nehudebních čísel, začala břišní tanečnice. V souteži se tanců objevilo hned několik. Standardní, latinsko-americký, již zmíněný břišní a také tanec se psem. Vystoupilo několik mistrů republiky, Evropy a také světa. „Jestli budou všichni takoví, to se pak bude těžko vybírat,“ stěžuje si s úsměvem jeden z porotců. Druhá polovina se oproti první, víceměne statické, nesla v duchu „sem a tam“. Sem a tam létala hůlka, skákali salta akrobati, pluly taneční páry a pochodoval pes na zadních. Publikum burácelo. Pořad zakončila tma, jakou aula dlouho nezažila, a sní spojená světelná show.

Porota rozhodne

„Jak mezi soutěžícími, tak mezi jejich fanoušky panovala během celého večera pohodová a přátelská atmosféra,“ komentuje Jaroslav Štěpánek, člen pořadatelského týmu. „Vůbec jsem netušila, že máme ve škole tolik talentovaných lidí,“ dodává jeho kolegyně Velisa Dimitrova.

Všechna čísla hodnotila neveřejně přítomná porota složená z ředitele Rozvojového a poradenského centra VŠE, zástupce partnera soutěže ČSOB a zástupkyně Studentského listu. Část pořadu zhlédl a hodnotil také rektor VŠE profesor Hindls, který se však kvůli důležitým pracovním povinnostem musel ze zbytku večera omluvit. Z obou polovin večera vybere porota v pondělí 7. listopadu pětici jmen, která se svým vystoupením pobaví 30. listopadu Lucernu.

Kořeny soutěže
Jelikož zájem vystoupit na plese projevilo více účinkujících, než by bylo možné do programu zařadit, vznikla soutěž VŠE hledá Talent. Ta dává šanci, aby všichni talentovaní studenti a zaměstnanci VŠE ukázali svůj um před porotou a přítomnými diváky, kteří pak rozhodnou, koho chtějí na plese vidět. Pěti nejlepším soutěžícím navíc dává soutěž možnost vyhrát nemalou finanční částku.

Podle organizátorů se vzhledem k úspěšnosti letošního ročníku dá očekávat, že soutěž se bude pořádat příští rok znovu.

Foto: Jan Herch

Napsali o nás

23. září 2010 – Tereza Holanová; Studentský list, www.ilist.cz

 Zpívání má na vysokých školách pevnou tradici. Téměř na každé univerzitě dnes najdete pěvecký sbor. Mnohé z nich se pohybují na vysoké umělecké úrovni. Koncertují v zahraničí, získávají za svá vystoupení různé ceny nebo natáčejí CD....

...  Z podobného důvodu vznikla vokální skupina Všelijak. „Spojuje nás nejméně jedna věc, a to chuť zpívat,“ komentuje Irena z Fakulty mezinárodních vztahů. Studenti ekonomky chtěli mít netradiční sbor se svěžím, moderním a chorálově „nezapšklým“ repertoárem. Prozatím se vídají pouze při pravidelných schůzkách na Jarově, kde nacvičují pop, soul, pop-rock nebo spirituály. „Pokud by měl někdo zájem se přidat, ať přijde ve čtvrtek od 18.30 na Jarov II do místnosti s klavírem,“ vzkazuje zakladatelka sboru Veronika Czesaná.